I. trimestr těhotenství

V období I.trimestru (tzn. 11.—14. týden gravidity od poslední menstruace) je doporučeno absolvovat komplexní ultrazvukové vyšetření plodu na pracovišti centra prenatální diagnostiky, které spočívá v několika krocích od základního až po nejsložitější vyšetřovací metody.

Jako první krok ověřujeme vitalitu plodu, zda je přítomna srdeční akce a její frekvence v mezích normy. Nepřímou známkou vitality je rovněž prokázání pohybů plodu.

Další krok je ověření datace těhotenství formou tzv. biometrie plodu, které provádíme několika standardizovanými měřeními temeno-kostrční vzdálenosti a příčného průměru hlavičky. Tyto rozměry nám pomáhají v ověření stáří plodu a jeho přepočítání s ohledem na termín posledních menzes.

Následně přistupujeme ke zhodnocení celkové morfologie plodu a placenty. Ve stručnosti to lze shrnout, jako „vyšetření od hlavy až k patě“. Kontrolujeme vývoj mozkové tkáně, tvar lebky a obličeje. Vizualizujeme celou páteř, srdce, žaludek, močový měchýř, ledviny, ručičky i nožičky.

Na závěr přistupujeme k vyšetření markerů genetických defektů. Těmito znaky jsou zejména šíjové projasnění (nuchální translucence), která je měřena v oblasti krční páteře a je velmi časnou známkou možného problematického vývoje plodu ať už z genetického nebo kardiologického hlediska. Dalším znakem je přítomnost nosní kosti, obličejový úhel, projasnění podkoží nad nosní kostí, průtok krve na trikuspidální chlopni v pravé komoře a průtok v žilní spojce, které se říká ductus venosus.

Závěrem tohoto komplexního ultrazvukového vyšetření se těhotná žena dozví celkové zhodnocení vývoje plodu, zda svou velikostí odpovídá délce těhotenství a jestli je nebo není přítomno podezření na možnou genetickou nebo morfologickou vadu plodu.

Rodila jsem v červenci 2012 a letos rodím srpen 2013 - u prvního i nyní u druhého těhotenství jsem v péči Predika a jsem naprosto spokojená. Skvělý přístup personálu, skvělá technika, kde jde miminko překrásně vidět (a natočit nebo vyfotit ve 3D). Je fakt, že někdy si člověk počká, než se dostane na řadu. Ale jinak maximální spokojenost ;)

Ivana Holubová

převzato z Facebook

medicina zlin bw

zlinske geneticke centrum bw

vaše laboratoře bw

ivf bw

unica bw

nekky bw